Obec Chvalatice
ObecChvalatice
Obec Chvalatice

Chvalatice se nachází v nadmořské výšce 450 m.n.m.,obklopena lesy a vrchy,8 km severozápadně od Vranova nad Dyjí na výšině nad řekou Dyjí,která pod obcí protéká hlubokým lesním údolím.Obec najdete 35 km od Znojma,ve směru Znojmo-Bítov.

Milostivé léto

Milostivé léto,dává příležitost dlužníkům, kteří chtějí vyrovnat své závazky vůči státu a veřejnoprávním institucím.
Od 28. 10.2021 do 28. 1.2022 budou mít tito dlužníci možnost vyrovnat své dluhy tím, že zaplatí pouze jistinu (původní dluh) a k tomu poplatek 907,50 Kč na náklady zastavení exekuce.

Milostivé léto pomůže dlužníkům s vyrovnáním závazků

Parlament ČR schválil v červenci letošního roku novelu exekučního řádu, jehož součástí je také opatření nazvané jako tzv. „milostivé léto“, dávající unikátní příležitost dlužníkům, kteří chtějí vyrovnat své závazky vůči státu a veřejnoprávním institucím. Podstatou opatření je možnost splatit dluhy (např. vůči městům) levněji, a to v období od 28. října 2021 do 28. ledna 2022.

Milostivé léto bylo do právního řádu ČR zakotveno zákonem č. 286/2021. Pomoci má těm dlužníkům, kteří dluží veřejnoprávním institucím například za to, že neuhradili nájemné v městském bytě či místní poplatek za komunální odpad. Jenom na Znojemsku je evidováno více než sedm tisíc osob, které mohou milostivé léto využít, a proto chce město Znojmo na tuto příležitost aktivně upozornit.

„Stát nyní dává příležitost dlužníkům, kteří chtějí svůj problém vyřešit. Věříme, že jim tato možnost pomůže. Ač se nejedná o iniciativu města a v podstatě s tím město nemá nic společného, protože dlužník si vše musí vyřešit sám s exekutorem, chceme těmto lidem také maximálně pomoci, proto všechny, na které máme reálný kontakt, aktivně oslovíme prostřednictvím písemné korespondence, aby se k nim informace o této možnosti dostala a aby věděli, jak postupovat,“ říká starosta města Znojma Jakub Malačka.

Co je milostivé léto a kdo jej může využít

Milostivé léto se týká osob, které jsou v exekuci s dluhem u veřejnoprávních institucí, tzn. u státu, kraje, obce, příspěvkových organizací státu, krajů či obcí, zdravotních pojišťoven a dalších veřejnoprávních institucí.( např.dopravní podnik,nemocnice....)

Jedná se o jednorázovou nabídku, kdy dlužníci mohou své dluhy splatit levněji. V mnoha případech dochází k tomu, že se původní pohledávka během několika let zvýší z důvodu úroků, rostoucího penále atd. Dlužníci budou moci po dobu tří měsíců, od 28. října 2021 do 28. ledna 2022, vyrovnat své dluhy tím, že zaplatí pouze jistinu (původní dluh) a k tomu poplatek 907,50 Kč na náklady zastavení exekuce. Odpuštěny tak budou úroky, pokuty nebo penále za nesplácení. Pokud tak dlužník učiní, bude exekuce zbaven bez jakýchkoliv dalších následků. Při platbě je důležité dodržet stanovené tříměsíční období a je doporučeno při platbě uvést do zprávy příjemce heslo „milostivé léto“. (Pozn.: Stejně tak lze uhradit dluh, který ještě nedospěl do fáze exekuce, ale je u něj započato soudní exekuční řízení).

Řada z nás si nedokáže představit, jak se do kolotoče dluhů člověk dostane. Na začátku může být např. jeden neuhrazený nájem v městském bytě. Situaci popisuje jednoduchý fiktivní příklad: Paní Eva neuhradila jeden nájem u správce městských bytů ve výši 8 000 korun. Do roka jí přišel exekuční příkaz na úhradu 63 000 korun (8 000 Kč + penále za každý následující měsíc). Když paní Eva v daném období osloví exekutora, který její případ řeší s tím, že chce využít milostivého léta, uhradí pouze 8 000 Kč a poplatek 907,50 Kč. Veškerých dluhů v této věci se definitivně zbaví a exekuce bude zastavena.

Jak postupovat

Dlužník musí písemnou formou aktivně oslovit exekutora, který řeší jeho případ. V písemné žádosti musí být uvedeno, že chce využít milostivého léta a chce uhradit jistinu a náklady na zastavení exekuce. Na základě této žádosti bude exekutor dlužníka informovat, jakou výši jistiny a poplatku je potřeba uhradit. Po uhrazení stanovené částky bude exekutorem dlužníkovi doručeno rozhodnutí o zastavení exekučního řízení.

„Abychom dlužníkům alespoň trochu proces usnadnili, vytvořili jsme v konzultaci s exekutory jednoduchý formulář, který stačí vyplnit a zaslat na příslušného exekutora,“ vysvětluje starosta Jakub Malačka. „Je velmi důležité, aby dotčené osoby komunikovaly přímo s exekutorem, který jim upřesní nejen výši jistiny (tj. zbývající dlužné částky) k úhradě, ale také číslo bankovního účtu, variabilní symbol a další nutné náležitosti potřebné k řádné úhradě. Při vyplňování formuláře je proto důležité, aby dlužník kromě osobních údajů uvedl i svoji e-mailovou adresu a také aktuální korespondenční adresu, na kterou mu bude, po uhrazení vyčíslených dlužných částek, doručeno rozhodnutí exekutora o zastavení exekučního řízení. Tento formulář bude také dostupný na podatelnách města Znojma, aby se dostal k co největšímu počtu dotčených osob.“ zdůrazňuje starosta.

Milostivé léto leták.png

Typ souboru: PNG obrázek, Velikost: 3,43 MB