Obec Chvalatice
ObecChvalatice
Obec Chvalatice

Chvalatice se nachází v nadmořské výšce 450 m.n.m.,obklopena lesy a vrchy,8 km severozápadně od Vranova nad Dyjí na výšině nad řekou Dyjí,která pod obcí protéká hlubokým lesním údolím.Obec najdete 35 km od Znojma,ve směru Znojmo-Bítov. Autorem fotografie v patičce webu je Zdeněk Vošický.

Kam se schovat v případě hrozby

improvizované úkryty, evakuace , ukrytí

Kam se schovat v případě hrozby?

Prezident i premiér České republiky ujistili české občany, že jim bezprostřední nebezpečí v současné době nehrozí. Řada občanů se však ptá, kam se schovat v případě válečného konfliktu? Koncepce ochrany obyvatel uvádí využití tzv. improvizovaných úkrytů.

Ve Chvalaticích se v současné době nenacházejí kryty civilní ochrany. V případě ohrožení by proto občané využili improvizované úkryty, které slouží k ochraně obyvatelstva před účinky zbraní hromadného ničení v případě stavu ohrožení státu a válečného stavu.

Jako improvizovaný úkryt je vhodné využít suterénní nebo sklepní prostory budov. Vhodnými prostory jsou sklepy s klenutými nebo železobetonovými stropy a silnými obvodovými zdmi a co nejmenší plochou všech okenních otvorů.  V případě útoku se musí každý co nejrychleji odebrat do sklepů nebo jiných podzemních prostor se silnými betonovými zdmi. Chtěl bych požádat všechny občany, aby se zbytečně neděsili.

Pro tyto účely existuje řada komplexních strategií, jak pro obranu státu, tak i pro ochranu obyvatel. Ústřední správní úřady již před řadou let ustoupily od udržování sítě krytů civilní ochrany, z tohoto důvodu se v současné době  tyto kryty nenacházejí. Pro účely každého území obce s rozšířenou působností existují ucelené plány tzv. Dílčí plány obrany, které zahrnují postupy pro jejich správní obvod v případě vojenské hrozby. Tento dokument je pravidelně aktualizován a řeší problematiku ochrany státu, jeho obyvatel, činnosti správních úřadů v době válečného konfliktu, nouzové zásobování a ubytování obyvatelstva, poskytování věcných prostředků, pracovní povinnosti, brannou povinnost apod. Dílčí plán obrany ORP je součástí Plánu obrany státu a společně vytváří komplexní dokument týkající se obrany ČR.

Ochranou obyvatelstva (ve smyslu nouzového ukrytí) je pověřený Hasičský záchranný sbor České republiky, který také na svých webových stránkách uvádí základní informace k této problematice (přímý odkaz https://www.hzscr.cz/clanek/ochrana-obyvatelstva-uvodem.aspx).

K varování obyvatelstva při krizové situaci slouží prioritně obecní rozhlas , webové stránky obce, úřední desku či informační letáky.

ochrana obyvatelstva

evakulace a evakulační zavazadlo